Manuál „Jak zorganizovat akci“ - Teambuilding

Zaměstnanci ve firmách přicházejí a odcházejí. Mnohdy není ani čas, aby se noví kolegové přirozeně sladili a vytvořili dokonale funkční celek. Proto je tu teambuilding, prolomí i ten poslední ostych, každému ukáže jeho místo a rozvine týmovou spolupráci. Jeho organizace však není nic jednoduchého. Koktejl zábavy, napětí, dramatu, který rozvine ty správné vlastnosti a nikoho neohrozí, laik obvykle dobře nenamíchá. Víte jak na něj?

Určete cíl teambuildingu a prostory

Nejprve si určete cíl akce. Někdo potřebuje stmelit staré matadory s nováčky, jiný propojit všechna oddělení a další zlepšit kooperaci jednotlivých týmů. Na tom pak závisí, jak budete vytvářet týmy, zda z každého oddělení vytvoříte jeden tým nebo oddělení do týmů promícháte. Společné aktivity a společné prožití velkých emocí překonají i ty poslední bariéry a týmy semknou.

Ten správný teambuilding?

Změna se mnohem hůř uskuteční z gauče nebo v dobře známém prostředí. Vhodné je výběrem místa už od počátku narušit komfortní zónu zaměstnanců. Proto je i při teambuildingu vždy lepší členy týmů odvést dál od jejich domova, někam, kde to neznají a kde je už samo prostředí donutí družit se. I přesto by mělo být místo konání teambuildingu dobře dostupné pro všechny zúčastněné, mělo by mít potřebné vybavení či by pro ně mělo být alespoň vhodné. Vhodné jsou proto různé zážitkové resorty, horské chaty, farmy a další podobné objekty.

Pokud zamýšlíte uspořádat několikadenní akci, hledejte místo také s noclehem a stravováním. Vyhledávač vhodných zařízení v Pardubickém kraji umožňuje omezit hledání na ubytovací zařízení. Zklamáni určitě nebudete v těchto doporučených objektech: Hotel JezerkaWellness Hotel VistaHotel Golf Resort Kunětická HoraEA Hotel KraskovEvropské školicí centrum - Zámecký pivovar v Litomyšli.

Volba aktivit teambuildingu

Nejdůležitější je přizpůsobit aktivity lidem. Vyberte je tak, aby odpovídaly jejich fyzické a psychické kondici a aby je co nejvíce z nich bavily. Pokud se někdo bojí výšek, myslete na to, stejně tak klaustrofobiky nenuťte do jeskyní a lidi nezvyklé k velké fyzické aktivitě do rozsáhlých túr. Nejlepší je nezůstávat jen u jedné aktivity, ale vyzkoušet hned několik různých. Nikdy se nezavděčíte všem, ale takto by si během dne mohl každý najít alespoň něco.

Teambuilding v raftech?

Aktivity ale nemíchejte s dalším spíše firemně zaměřeným programem. V takovém případě teambuilding nepůjde příliš do hloubky a lidé hůře vypadnou ze svých obvyklých rolí, než když budou v nezvyklých úlohách od rána do večera. 

Vše samozřejmě dokumentujte. Zpětné připomenutí může stmelení dále utužovat, a hlavně se může postarat o zábavu na některém z firemních večírků.

Pokud nemáte na organizaci teambuildingové akce čas, nápady nebo lidi, není nic jednoduší, než se obrátit na nějakou z teambuildingových agentur. Ty vám obvykle dokáží připravit celkový program se vším potřebným. Některé z nabídek naleznete zde. Na výběr budete mít ze sportovních, adrenalinových, kulturních, degustačních, wellness a dalších programů. Chcete pro vaše zaměstnance bojovku ve stylu pevnost Boyard nebo obdobné nástrahy, jaké musel zdolat Inidana Jones při objevování svatého grálu? A co třeba závod motokár? Chcete nabídnout ojedinělý příběh, který vám bude ušitý na míru? Vyzkoušejte geolokační hry GEOFUN, které se dají zrealizovat na jakémkoliv místě.

Pokud potřebujete zapůjčit kostýmy, obraťte se na některé z místních divadel, v Pardubicích např. na Východočeské divadlo.

Teambuilding - ilustrační fotografie

 

Rezervace ubytování
Partneři

Czech Convention Bureau