Manuál „Jak zorganizovat akci“ - Koncert

Nápad uspořádat koncert se nejspíš někdy zrodil v hlavě každého hudebního fandy. Odpadlo by tím často nekonečné čekání, až se oblíbená kapela objeví ve městě, nebo dokonce v zemi. Možné to tak máte i vy. Víte však, jak na to?

Prostor pro koncert

Ideální místem pro koncert jsou bezpochyby kluby, kulturní domy nebo další podobné prostory, kde se tyto akce běžně pořádají. Takové prostory zpravidla dokáží nabídnout kapelám veškeré potřebné zázemí a stálé hosty. Často mají také vlastního zvukaře, aparaturu i občerstvení. Vyřeší vám proto hned několik problémů najednou.

V případě větších nebo třeba klasických koncertů se neohlížejte pouze po klubech, ale i po dalších vhodných místech. Ideální mohou být také konferenční nebo kongresové sály, které vtisknou klasickému koncertu formální ráz. Při výběru vhodného sálu nezapomeňte ověřit akustiku a odhlučnění daného prostoru.

Pokud nevíte, kde zmiňované místa hledat, zkuste se podívat do našeho katalogu, kde můžete vyhledávat i podle typu objektu.

Financování

Pokud vaše volba místa padne na klub nebo jiné podobné místo, obvykle nebývá problém se domluvit na oboustranně výhodném financování. Většinou si můžete zvolit platbu za kapelu a pronájem, kdy si zisk ze vstupného necháte, nebo platbu pouze za kapelu, kdy se o výdělek podělíte s vlastníkem prostor. Pomíjíme variantu, kdy si kapela, resp. její produkční firma, zajišťuje prostor sama a také sama si inkasuje vstupné. 

Nebojte se oslovit případné sponzory, které vám vylepší rozpočet akce či poskytnout nějakou službu za zvýhodněnou cenu. 

V současné době existují i možnosti, kdy můžete zpřístupnit koncert online přímým přenosem (streamem) pro lidi, co se jej nemohou zúčastnit, a přístup do něj zpoplatnit.

Koncert

Termín pro kapelu i klub

Se zamluvením klubu a kapely neváhejte. Kapely plánují celé turné najednou a kluby se jim v tom přizpůsobují. Pokud si tedy chcete zamluvit dobrý klub a dobrou kapelu, musíte plánovat půl roku i rok dopředu. To platí zejména pro známé kluby a kapely. Při dojednávání podmínek se nezapomeňte zeptat na technické požadavky pro jejich aparaturu. 

Kapely i kluby zamlouvejte telefonicky. Odpověď dostanete u většiny dříve, než kdybyste psali na e-mail. Taková je zkušenost. Pokud chcete přizvat více kapel, vždy vybírejte jednoho headlinera, který naláká posluchače, a toho doplňte lokální kapelou nebo kapelami. To je nejčastěji používaný přístup, který se již mnohokrát osvědčil.  

Propagace koncertu

Při propagaci se nespoléhejte jen na sociální sítě nebo program klubu. Nechte vyvěsit plakáty, oslovte lokální noviny, rádia a uspořádejte i soutěže o lístky.

Pokud byste organizační zodpovědnost chtěli delegovat na profesionály, i taková je zde možnost. Zkuste se obrátit například na některou z těchto eventových agentur. Jistě tam najdete někoho, kdo vám pomůže.

Rezervace ubytování
Partneři

Czech Convention Bureau