Manuál „Jak zorganizovat akci“ - Jak uspořádat akci ekologicky

K závěru většiny větších společenských akcí neodmyslitelně patří hromady odpadků, spousta již nepotřebných věcí nebo jiná nepřiměřeně velká ekologická zátěž okolí. Je jedno, zda má podobu louky plné skla a kelímků, nebo smogem zalitého parkoviště, ze kterého mizí četná vozidla. Tak to jednoduše je. Jde to však i jinak. Pořádaná akce nemusí ohrožovat přírodu a zasahovat do vzhledu a charakteru okolí. Taková akce navíc udělá dojem nejen na pozvané, ale i na místní. A to už za to stojí. Jak na to?  

Ekologická značka

Eventové ekodesatero

  1. Abyste minimalizovali zbylé odpadky, nepoužívejte jednorázové nádobí. Pokud ho ale používáte, pořiďte si alespoň takové, které lze rozložit. Poté už stačí zajistit jeho zpětné sebrání a kompostování. Dále je vhodné plastové kelímky nahradit vratnými. Nepoužívejte ani kusové balení pro cukr, kávu, smetanu apod. 
  2. Třiďte alespoň základní druhy odpadů a motivujte k tomu i účastníky.
  3. Při zajišťování občerstvení upřednostňujte regionální produkty. Nabízejte biopotraviny a fairtrade výrobky. S výběrem dodavatelů biopotravin vám může pomoci tento seznam a s výběrem dodavatelů fairtrade výrobků zas tento
  4. Preferujte vodu z kohoutku nebo nápoje ve vratných obalech. 
  5. Vyhýbejte se palmovému tuku.
  6. Ekologičnost pořádané akce ovlivní i výběr místa konání. Jeho dostupnost pěšky, na kole nebo veřejnou dopravou zajišťuje větší šetrnost k přírodě. V našem katalogu je možné u každého vyhledaného objektu zjistit dostupnost hromadnou dopravou. 
  7. Také způsob propagace může být ekologický. K takové propagaci patří užití rádia, rozhlasu nebo internetu. Plakáty tiskněte jen v případě nutnosti a na recyklovaný papír netoxickými barvami.
  8. Pokud je třeba vytvořit upomínkové nebo propagační předměty, nechte si je vyrobit u místních výrobců nebo výrobců s ekoznačkou. To samé platí i pro použitou výzdobu.
  9. Místo nákupu potřebných věcí se pokuste tyto předměty vypůjčit nebo již nakoupené předměty sdílejte i s dalšími. Při samotném nákupu preferujte trvanlivé předměty od důvěryhodné značky a vyhýbejte se jednorázovým výrobkům, jako jsou jednorázové utěrky, baterie, propisky atd. 
  10. Do ekologie se může promítnout i způsob najímání personálu. Najmout místní je vždy ekologičtější, minimalizuje se zatížení přírody přepravou.

Nezapomeňte také sdělit návštěvníkům, že jde o ekologicky šetrnou akci, a seznamte je se správným ekologickým chováním. Může to mnohé vysvětlit, návštěvníky to popostrčí, anebo dokonce inspiruje.

Pokud máje o ekologicky šetrnou akci zájem, ale nemáte čas na zařizování všech detailů, najměte si firmu, která to udělá za vás. Vybírat můžete například z těchto firem a v poptávce uvést ekologické požadavky.

Ekoauto

Rezervace ubytování
Partneři

Czech Convention Bureau